Zvolte si radost, ne starost.

29. října 2016 v 9:41 | Samaya |  Práce na sobě samém


Kdybych vám řekl, že si sami vybíráte své starosti, kterými trpíte, nevěřili byste mi. Ale je to pravda! Každý z nás si nese svůj osobitý výklad starostí a obav. Nepochybně, četnost těchto starostí způsobuje, že každý máme svůj osobní seznam položek. Naše starosti nejsou stejné, jako starosti našeho souseda. Naše starost vychází pouze z našeho vlastního vnímání. Obavy jsou založeny na individuálních touhách.

Sarah se měla stěhovat do nového domu. Dívala se na stěhováky, jak balí její věci v rámci příprav na stěhování. Jeden z nich držel její starožitnou vázu a ona ho varovala, "Prosím dejte na to pozor, ta váza je více než sto let stará!" Muž se na ni podíval a řekl: "Nebojte se madam, já to zvládnu, jako kdyby byla úplně nová".

Majetky a touha vlastnit způsobují většinu našeho utrpení. Chamtivost živí mnoho našich obav. Vadí nám, když naši sousedé a přátelé mají věci, které my nemáme. Když si soused koupí novou ledničku, zvýší to teplotu v naší kuchyni! Když si náš kamarád koupí nejnovější model automobilu, okamžitě máme pocit, že náš loňský model vypadá jako veterán.

Máme spousty tužeb. Když tyto tužby zůstávají nenaplněné, začneme mít obavy. Naše obavy nevycházejí ze skutečné potřeby toho, co je pro nás opravdu důležité. Vytváříme a vynalézáme nové tužby - porovnáváním se s ostatními. Touhy - samy o sobě, nejsou škodlivé. Pokud jsou naše touhy hluboké a čisté, pak se stanou skutečností. Taková hluboká a čistá touha má moc. Touha je energie. Toto je problém každého z nás. Naše touhy jsou vypůjčené. Vznikají ze žárlivosti a chamtivosti. Vytváříme si touhy porovnáním se s ostatními. Naše touhy nemají žádnou souvislost s našimi skutečnými potřebami.

Ramana Maharishi, realizovaný mistr, jasně vysvětlil podstatu touhy: "Vesmír uspokojuje skutečné potřeby každého svého obyvatele. Je však možné, že nesplní přání ani jediné osoby." Máme obavy ze všeho. Jsme uvězněni v bludném kruhu, který vede z tužeb, přes obavy, až k chamtivosti. Pokaždé, když se něčeho bojíme, nebo jsme ve stresu, vytváříme energetický blok.

Podívejte se dovnitř sebe, namísto ven. Přestaňte se hnát za tím, co mají druzí. Není nutné, aby se vzdali toho, co máte, k dosažení duchovní svobody. Stačí, když se vzdáte toho, co nemáte. Zřekněte se posedlosti tím, co mají ostatní. Užívejte si to, co již máte. To je cesta k věčné radosti.

Sri Nithyananda Swami

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nezáviděníhodný svět ... | E-mail | 29. října 2016 v 14:49 | Reagovat

"Přestaňte se hnát za tím, co mají druzí. Není nutné, aby se vzdali toho, co máte, k dosažení duchovní svobody." nádhera (ale děti v rozkradené Africe  mají asi jiný názor)ale je to třeba dát přečíst na patřičných místech, těm,co rozkradli celou Planetu a zanechali jen chudobu a otroctví ve Světě.Asi by na to měli jiný názor než tento "moudrý" vypravěč :-) řeči se mluví a voda plyne ...

2 Samaya | 29. října 2016 v 15:05 | Reagovat

Oh milý pisateli, vadí-li nám, co kde někdo činí a bojujeme-li proti světu, pak je svět proti nám. Chceme-li změnit svět, musíme jej nejdříve změnit sami v sobě. To, co máme uvnitř je pak zjeveno vně nás. Vnější odráží vnitřní. Chceme-li mít lásku, musí nejprve být zrozena v našem srdci. Opačně to nefunguje...S láskou, Samaya

3 nezáviděníhodný svět... | E-mail | 29. října 2016 v 17:43 | Reagovat

milá Samayo tuto mantru jsem již několikrát slyšel,nevím ale,proč se tento Svět nikterak nezměnil po Vaší proměně? zase zářný příklad,že jde o slova,ale pravdu mají zase,jen někteří :-) po kolikáté už?? tahle ta "Boží láska" kamsi vyvanula :-(

4 Samaya | 29. října 2016 v 17:47 | Reagovat

Nezměnil? Změnil, velmi se změnil....jen je potřeba dovolit si to vidět, nasměrovat pozornost na záviděníhodný svět....změnit úhel pohledu a uvidí, kdo vidět skutečně chce....:o). S láskou, Samaya :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama