Samota není totéž co osamocení

26. června 2016 v 16:45 | Samaya |  VZTAHY, láska, vztahy

Skutečná láska nehledá, jak bojovat proti osamocení. Skutečná láska znamená přeměnit osamocení na samotu, pomoci tomu druhému. Jestliže někoho milujete, pomáháte mu, aby byl sám. Nesnažíte se ho či ji naplňovat. Nesnažíte se toho druhého svou přítomností určitým způsobem doplnit. Pomáháte mu být sám, být natolik naplněný ze zdroje vlastního bytí, že vás nebude potřebovat.

Je-li člověk naprosto svobodný, poskytuje mu jeho svoboda možnost sdílet. Takový člověk hodně dává, ale dávání není jeho potřeba; dává, ale není to obchod. Dává hodně, protože hodně má. Dává, protože dává rád.

Milujte bez podmínek, nepožadujte nic na oplátku. Hodně se vám toho vrátí samo o sobě - to je jiná věc - ale nebuďte žebráky. V lásce buďte vždy panovníky. Jen ji rozdávejte a uvidíte, co se stane: vrátí se vám tisícinásobně. Člověk se však takové dovednosti musí naučit. Jinak zůstane lakomcem; dává jen trošku a čeká, co se mu vrátí. Toto čekání a očekávání však ničí celou krásu.

Člověk má milovat, ale ne z potřeby - milovat ve smyslu sdílet. Milujte, ale neočekávejte; dávejte. Milujte, ale pamatujte, že láska by neměla být pro druhého vězením. Milujte, ale buďte velmi obezřetní; pohybujete se na posvátné půdě. Vstupujte do nejvyššího, nejčistšího a nejsvatějšího chrámu. Buďte ostražití. Všechny nečistoty zahoďte před chrámem.

Když někoho milujete, milujte ho, jako by byl bůh, ne méně. Nikdy nemilujte ženu jako ženu a nikdy nemilujte muže jako muže, protože pokud budete milovat muže jako muže, bude vaše láska obyčejná. Pokud milujte ženu jako ženu, nevznese se vaše láska do závratných výšek. Milujte ženu jako bohyni a pak se láska stane zbožňováním. Tehdy nebude vaše láska pozemská, nebude z tohoto světa; nebudou ji tvořit dvě těla, ale dvě bytí. Bude průnikem dvou existencí.

Dvě duše se setkají, splynou a smísí a obě z toho setkání vyjdou s nesmírnou samotou. Samota znamená, že jste pouze sami sebou a nikým jiným. Samota znamená, že jste ryzím zlatem; pouze zlatem a ničím jiným, pouze sami sebou. Láska vám dává samotu. Osamocení zmizí, ale vynoří se samota.

Osamocení je stav, kdy stůněte sami sebou, kdy jste sami ze sebe unavení a chcete někam jít a zapomenout se ve svazku s někým jiným. Samota je, když jste uchváceni svou vlastní bytostí. Pocit, že jste samo sebou, vás naplňuje blažeností. Nikam nepotřebujte chodit. Tato potřeba zmizela, vystačíte si sami., ve vaší bytosti se vynořuje něco nového.

Jsou dva druhy lásky. jedna se rodí, když se cítíte osamělí: jdete za druhým, protože jej potřebujete. Ta druhá se vynoří, když se necítíte osamělí, ale samotní. V prvním případě chcete něco získat, v druhém případě chcete něco dávat.

Ten, kdo dává, je vládce.

Osho

www.novoucestou.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Markéta | 26. června 2016 v 16:49 | Reagovat

BOŽE ... tak krásné ... a "pravdivé" ... "velmi pravdivé" ........... DĚKUJI***

2 Samaya | 26. června 2016 v 16:51 | Reagovat

:-)  ;-)  :-)  ;-)

3 el. | 27. června 2016 v 11:35 | Reagovat

A tak to je.... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama